POJEDYNEK MATEMATYCZNY

POJEDYNEK MATEMATYCZNY

Być może niektórych zdziwi fakt, że pojedynkowanie od pradawnych czasów wpisane jest w kanony matematycznej sztuki dowodzenia. Na przestrzeni wieków na intelektualne potyczki wyzywali się miłośnicy „królowej nauk”.
Na dowód pamięci o tych wydarzeniach, w trosce o zachowanie tradycji intelektualnych podobny
pojedynek rozegrał się pomiędzy licealistami. 28 listopada naprzeciw „Zespołu Humanistów” stanęły
„Siły Specjalne” by zmierzyć się w prawdziwej bitwie intelektualnej.
„Czy statystyka mówi prawdę?” – na to pytanie uczniowie poszukiwali odpowiedzi w dwóch etapach konkursu. W części pierwszej uczniowie pojedynkowali się przy pomocy supernowoczesnego narzędzia jakim jest „Kahoot”. I trzeba przyznać, że świetnie władają tą techniką, albowiem doskonale poradzili sobie z interpretowaniem danych z tabeli, wykresów i diagramów, jak również z wyszukiwaniem przykładów manipulacji w wizualizacjach danych statystycznych. W drugiej fazie drużyny pojedynkowały się „na argumenty” a sztuka wnioskowania i uogólniania była podstawową umiejętnością
wykorzystywaną na tym etapie. To właśnie ta część zaważyła na wyniku konkursu, który jednym punktem przesądził o zwycięstwie „Sił Specjalnych”.
Gdy dyplomy zostały rozdane, a emocje nieco opadły wszyscy zasiedli do wspólnego stołu gratulując sobie wzajemnie udziału w pierwszym w naszej szkole pojedynku matematycznym.